Telefon: +48 725 929 259

Email:  biuro@studio.pl

nowowczesne wnętrza
Ikona facebook

Ostatnie sezony ugruntowały pozycję loftu jako jednego z najbardziej docenianych stylów architektury wnętrz. Choć zdaje się on surowy i pogrążony w artystycznym nieładzie, w rzeczywistości aranżacja loftu musi być dobrze przemyślana. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, dobór mebli, kolorów i różnych faktur wykończenia sprawi, że wnętrze nie tylko będzie świetnie się prezentowało, ale stanie się także maksymalnie funkcjonalne.

 

Skąd wzięły się lofty?

 

Lofty są uosobieniem innowacyjnego designu, niezależności i artystycznego zacięcia. Pierwsze tego typu wnętrza powstawały już w XIX wieku w dużych miastach Francji i Anglii, jednak to wiek XX i Nowy Jork przyniosły im największą popularność. Wówczas nowe stulecie przyniosło kryzys finansowy, recesję i zjawisko określane paniką bankową. Przyczyniło się to do opuszczania fabryk znajdujących się w centrum miasta. Ogromne przestrzenie, surowy stan i możliwość tworzenia w pełni indywidualnych aranżacji przyciągnęły artystów różnych dziedzin, którzy chętnie adaptowali pofabryczne hale na mieszkania i galerie sztuki. Nietypowe pomysły nowych mieszkańców, odważne łączenie różnych faktur w połączeniu z przestronnością i surowością pomieszczeń sprawiły, że lofty stały się wnętrzami unikatowymi i pełnymi niebanalnego charakteru.

 

 

Co wyróżnia loft?

 

Historia powstawania pierwszych loftów pomaga odnaleźć kluczowe atrybuty, które tworzą wyjątkowość tych wnętrz. Cechą, która w loftach gra pierwsze skrzypce, jest duża przestrzeń. Fabryki będące źródłem tego stylu, były niezwykle przestronne. Ich ściany były ponadto bogato przeszklone, co stwarzało dodatkowe wrażenie rozległości. Unikatowość loftów łączy się jednak z uniwersalnością: odpowiednie zarządzanie otoczeniem i stosowanie nieodłącznego dla tego stylu minimalizmu sprawia, że industrialne wnętrza świetnie sprawdzą się także w niewielkich mieszkaniach.

 

Szkło, kamień i stal także definiują industrialną stylistykę - to właśnie one dominowały w halach produkcyjnych. Ich obecność łączy współczesne projekty z przemysłową historią, pełną surowych ceglanych lub betonowych ścian, niemalowanych tynków, widocznej, niezabezpieczonej armatury i pozostałości maszyn.

 

Wyjątkowość aranżacji loftowych tworzona jest poprzez stosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań i łączenie ze sobą pozornie sprzecznych elementów, które tworzą intrygujące kontrasty. Surowość niewykończonych ścian i nieosłoniętych elementów armatury łamana jest miękkimi meblami o stonowanych, ale mocnych barwach.

 

 

Jak urządzić wnętrze loftowe w swoim mieszkaniu?

 

Niezależnie od tego, czy dysponujesz dużym domem, czy niewielkim mieszkaniem w bloku, styl loftowy sprawdzi się w obu przypadkach. W pierwszym będzie świetnym podkreśleniem przestrzeni i nada jej niebanalnego miejskiego sznytu, w drugim natomiast pomoże jak najlepiej i jak najsprytniej zagospodarować dostępne powierzchnie, jednocześnie pozostawiając poczucie świeżości i przestronności. Choć dla uzyskania pełni funkcjonalności i estetyki konkretnego wnętrza najlepiej skonsultować się z doświadczonym projektantem wnętrz, warto też poznać kilka trików, które pomagają w uzyskaniu loftowego designu.

 

  • Wyeksponuj to, co zazwyczaj jest ukryte. Do stworzenia loftowego wnętrza nie potrzebujesz ogromnych zakupów i tapet wprost od projektantów. Planując zmiany w swoim otoczeniu, najpierw przeanalizuj to, co już się w nim znajduje. Ozdobą mogą stać się funkcjonalne elementy wyposażenia domu i kreatywne wykorzystanie tego, co zazwyczaj ukrywa się pod warstwami tynków i zabudowy. Może być to ciekawie wyeksponowana i pomalowana rura, a nawet odpowiednio zabezpieczone, ale widoczne okablowanie. Nieodłącznym elementem loftu są też niewykończone ściany: pozostawione z widocznymi cegłami lub nieotynkowane.
  • Im mniej, tym lepiej. Minimalizm to podstawowa zasada projektowania loftów. Postaraj się unikać przesadnie zdobionych elementów zajmujących dużo przestrzeni i postaw na to, czego faktycznie potrzebujesz. Meble powinny być jak najbardziej funkcjonalne - w końcu lepiej wybrać jedną, pojemną szafkę, niż dwie mniejsze, które ostatecznie razem zajmą więcej przestrzeni, oferując taką samą pojemność. Zarówno meble, jak i dodatki, powinny podkreślić wnętrze i zdefiniować jego charakter, nie przytłaczając go.
  • Różnorodność faktur i materiałów przełamuje szorstkość przemysłowych korzeni stylu. Surowe ściany, miedziane rury i przestrzenność mogą nie wydawać się zbyt pogodne i przyjemne, dlatego w loftach tak ważne jest zachowanie harmonii. Chłodne mury zyskają trochę ciepła w towarzystwie naturalnych materiałów i zdecydowanych, ale stonowanych kolorów. Drewniane meble, lniane materiały i miękka sofa będą stanowiły idealną, zrównoważoną kompozycję z metalowymi elementami konstrukcji, murami i szkłem. Warto zabawić się nieco różnorodnością struktur. 
  • Szanuj przestrzeń. Choć jest to ostatni punkt, przekornie to właśnie on jest najważniejszy. Przestrzeń odgrywa główną rolę w loftowych wnętrzach - nawet, a może szczególnie wtedy, gdy do dyspozycji jest niewielki metraż. Aby dodać otoczeniu trochę świeżości i otwartości, postaw na dużą przejrzystość i graj oświetleniem. Jeśli to możliwe, postaraj się o jak najlepszy dopływ dziennego światła - duże okna są wręcz symbolem loftów. Bogate przeszklenie sprawia, że mieszkanie wydaje się większe i świeższe. To szczególnie istotne w niewielkich pomieszczeniach. Dużą rolę odgrywają tu również drzwi. Warto postawić na drzwi przesuwne i szklane, które pomagają w zarządzaniu oświetleniem. Trudno tu pominąć także dobór lamp i lampek.

 

 

W loftach sprawdzają się nietypowe rozwiązania - nawet sama dobrze dobrana żarówka może być najlepszym rozwiązaniem. Projektując oprawę świetlną, warto postawić na minimalistyczne, ale nie nudne formy designu. Oświetlenie przypominające lampy uliczne czy przemysłowe bywa świetnym podkreśleniem industrialnego stylu. Dobrze sprawdzą się też miedziane lampy, które jednocześnie będą świetną ozdobą.

 

nowoczesna kuchnia
20 kwietnia 2021
Jak zaaranżować wnętrze w mieszkaniu loftowym?
N studio