Telefon: +48 725 929 259

Email:  biuro@studio.pl

nowowczesne wnętrza
Ikona facebook

Mały metraż nie jest przeszkodą, by nasze mieszkanie było wygodne i funkcjonalne. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie wnętrza i wykorzystanie ciekawych, pomysłowych rozwiązań pozwalających zagospodarować niemal każdy skrawek przestrzeni. O czym należy jednak pamiętać? W naszym artykule przedstawimy kilka ciekawych rad, które warto zastosować. 

 

Projektowanie - jakich zasad się trzymać?

 

Mały metraż nie powinien sprawić, że zrezygnujemy z podzielenia mieszkania na konkretne strefy. Dzięki wydzieleniu części jadalnianej, części wypoczynkowej, czy części do pracy możemy liczyć na większe uporządkowanie i przestronność. Jak osiągnąć taki efekt? Jedną z metod jest wykorzystanie ścianek działowych lub masywnych regałów, które oddzielą wybraną przestrzeń i nadają jej wrażenie większej intymności. Ciekawym rozwiązaniem jest także skorzystanie z odpowiedniego oświetlenia, które w nieoczywisty sposób wydziela poszczególne strefy (np. przygaszone, delikatnie światło w strefie wypoczynkowej, a mocniejsze, bardziej skupione światło w strefie biurowej).

 

Paradoksalnie, mieszkanie o małym metrażu wymaga zagospodarowania niemal każdego skrawka przestrzeni. Oczywiście nie chodzi o potoczne "zagracenie" wnętrza i sprawienie, że będzie ono wyglądało ciężko i nudno. Chodzi raczej o to, by wykorzystać pomysłowe rozwiązania, które pozwalają na dobre wykorzystanie dostępnego metrażu i sprawiają, że niewielka przestrzeń jest w stanie pomieścić wszystkie niezbędne elementy. Składane łóżko, czy ukryty stolik to tylko niektóre pomysły pozwalające na zwiększenie funkcjonalności naszego mieszkania.

 

Ciekawym pomysłem, który warto zastosować jest stworzenie antresoli, która świetnie sprawdza się w małych, ale wysokich mieszkaniach. Rozwiązanie to jest funkcjonalne, ponieważ pozwala nam zyskać dodatkową przestrzeń, ale także eleganckie.  

 

Przemyślana aranżacja przestrzeni 

 

Oprócz przemyślanego rozkładu pomieszczeń i wyznaczenia poszczególnych stref, duże znaczenie mają także zastosowane dodatki i szeroko pojęte wykończenie. Warto pamiętać, że kluczową rolę odgrywają wykorzystane kolory. Oczywiście te, które są jasne, pastelowe powiększają przestrzeń, a te, które należą do ciemnych, mocnych barw - pomniejszają ją. Co ciekawe, jasne kolory powinny pojawić się nie tylko na ścianach, ale także na podłodze. 

Bardzo dobrym pomysłem jest także zastosowanie dużych luster, które optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że mieszkanie zyskuje wizualnie kilka dodatkowych metrów.

 

Ważną częścią każdego pomieszczenia są meble. Jak dobrać je tak, by cała przestrzeń stała się bardziej funkcjonalna? Dobrym rozwiązaniem są meble modułowe, które możemy dopasować do naszych potrzeb i które pozwalają na wykorzystanie trudnych do zaaranżowania miejsc. Praktyka pokazuje, że warto wybrać nowoczesne, wielofunkcyjne propozycje, np. pufy, które są jednocześnie schowkiem na potrzebne rzeczy.

 

O czym jeszcze warto pamiętać? O tym, że nie jesteśmy zdani na samych siebie. Stworzenie funkcjonalnego mieszkania jest osiągalne, jednak wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Jeśli czujesz, że samodzielne stworzenie planu jest sporym wyzwaniem, skorzystaj z naszej pomocy. Stwórzmy razem przestrzeń, w której będziesz czuł się naprawdę dobrze.

 

Co daje współpraca z architektem? Jak przebiega proces projektowania wnętrza? Sprawdź, czego można się spodziewać, będąc klientem w biurze architektonicznym.
02 sierpnia 2021
Kiedy małe mieszkanie może być funkcjonalne?
N studio