Telefon: +48 725 929 259

Email:  biuro@studio.pl

nowowczesne wnętrza
Ikona facebook

SPOSÓB 1 - taśma led w aluminiowej listwie

 

Listwa aluminiowa jest powszechnie stosowana z uwagi na eleganckie wykończenie, które zakrywa taśmę i rozprasza światło. Listwy występują w różnych kształtach np. narożne pasują do nowoczesnych projektów. Prostokątne, które będę opisywać. Te listwy można również montować we wcześniej przygotowanych wgłębieniach używając profili wpuszczanych.

Zaprezentuje wam sposób, który może wykonać każdy.

Niezbędne materiały:

 • listwa aluminiowa

 • taśma led

 • transformator led

 • włącznik kołyskowy (lub inny)

 • kabel z wtyczką

 • blachowkręty

 • piłka do metalu (wygodnie jest mieć skrzynkę uciosową)

 • śrubokręt

 • wkrętarka

 • taśma miernicza

Na początek trzeba wybrać gniazdko w które można się wpiąć. Najlepiej ukryte w szafkach, bo nasze otoczenie powinno być piękne a nie pełne kabli. Na zdjęciu schemat przyłączenia wersja dla elektryka i wersja dla majsterkowicza :)

 

 

 

Haczyki przykleiłam po dwóch stronach transformatora i założyła na nich przewody. Nie mówię, że to jest w 100% właściwy sposób, ale jest skuteczny i przynosi oczekiwany efekt. Cokoły idealnie zakrywają oświetlenie a użytkownik kuchni może się cieszyć dodatkowym światłem w kuchni.

 

Jeśli masz jakieś pytanie napisz! Chętnie odpowiem:) A może masz jeszcze jakiś szybki patent i chcesz podzielić się z innymi? Zapraszam do komentowania!

Ten sposób jest dużo szybszy. Co do montażu wodoodporna taśma led jest sztywniejsza z uwagi na dodatkowe zabezpieczenie. Przyklejamy taśmę led do spodu szafek, taśma jednak nie utrzyma ledów. Więc mocujemy dodatkowo tackerem, nie przebijając taśmy led. Dla transformatora trzeba znaleźć niewidoczne miejsce. W tym przypadku z uwagi na cokoły ukrycie transformatora nie było trudne. Pomocne okazały się haczyki samoprzylepne.

 

BEFORE

AFTER

SPOSÓB 2 - taśma led wersja łatwa w 10 min.

Ta metoda jest prostsza w realizacji. Ale niestety nie ma tylu walorów estetycznych co poprzednia. Można ją stosować do mebli, które mają dolne cokoły. Dzięki czemu zasłonią taśmę. Niezbędne materiały:

 

 • taśma led wodoodporna IP 44 (wodoodporna z uwagi na, to że jest zalana sylikonem, co nadaje jej większą sztywność i wytrzymałość)
 • transformator led
 • kabel z wtyczką i włącznikiem
 • ściągacz izolacji
 • tacker
 • śrubokręt
 • samoprzylepne haczyki

 

 

Dobrze dobrać przewód do koloru płytki lub fugi. Filmik poniżej nagrywałam rok temu, taka mała niespodzianka do kuchni mojej mamy (tam powstają najlepsze gołąbki, które zawsze jem zachłannie, dlatego moja mama Renatka musiała mieć dobre oświetlenie). Myślę, że robienie takich małych gestów daj o wiele więcej frajdy! Więc jeżeli u was nie ma gdzie zrobić ledów to zróbcie komuś kto dobrze gotuje;D 

 

Krok po kroku opisuje sposób, który przedstawiam na filmiku.

 

1. Jeżeli przewody nie są zbyt długie musimy zdjąć izolację używając do tego ściągacza izolacji.

2. Następnie łączymy przewody kolorystycznie. Input czyli wejście łączymy z kablem od włącznika a output z taśmą led. Najlepiej zakręcić  docisnąć kombinerkami.

3. Widoczne przewody oklejamy taśmą izolacyjną i...

4. Nie pozostaje nic innego jak sprawdzić czy wszystko się włącza.

 

Został wywiercony prawie niewidoczny otwór przez który przechodzi kabel led łączący taśmę z transformatorem. Poniżej wcześniej wywiercony otwornicą otwór na włącznik podłączony jak na wcześniej zamieszczonym schemacie.

3. Wszystkie taśmy ledowe mają dwustronną taśmę samoprzylepną, kleimy ją do listwy, nie należy odklejać całości na raz, tylko po kawałku. Taśmę led można odcinać w miejscu do tego przeznaczonych - narysowane nożyczki. Taśmy łączymy lutownicą, ale w to może nie będę się wgłębiać - 5m powinno wystarczyć w większości kuchni:)

4. Pozostaje zakrycie kloszem wsuwanym, taką jakby plastikową blendą, którą można dociąć nożyczkami. Utrzymuje ona taśmę ledową i rozprasza światło. Sprzedawana jest razem z listwą aluminiową można wybrać mleczną lub przezroczystą. I gotowe! można cieszyć się efektem swojej pracy.

2.    Gdy listwy są już przymocowane, można przystąpić do łączenia kabli, czyli staniemy się na chwilę elektrykami.

Teraz w zależności jaki kupimy transformator tak będziemy łączyć kable. W tym przypadku łączenie odbywa się po przez dociskanie śrubką. Zgodnie ze zdjęciami wkładamy kable i dociskamy. Na transformatorze są napisy INPUT i OUTPUT, czyli wejście i wyjście. Kablem, który jest podłączony do zasilania podpinamy do input a ledy do output. Został wywiercony prawie niewidoczny otwór przez który przepuszczę kabel led do transformatora. Przed ułożeniem taśmy ledowej w listwie warto sprawdzić czy podłączenie działa. Pozostaje dokręcenie obudowy, i zabezpieczenie wystających przewodów taśmą izolacyjną.

Przedstawiam etapy montażu:

 1. Docinamy listwy, które występują w 2m długościach. Łączeń nie widać. Jeśli chodzi o rogi można ciąć pod kątem 45°C,ale w praktyce nie wszystkie ściany są równe, dlatego na zdjęciu prezentuje inny sposób łączenia. Po przez przewiercenie jednej ścianki listwy. Listwy można przymocować przy użyciu blachowkrętów, które bez problemu przebiją się przez cienką aluminiową listwę. Lub nawiercać otwory w listwie i wkręcać wkrętami. Należy pamiętać by wkręty nie były za długie by nie przebić się [rzez szafkę, bądź półkę. Ja użyłam wkrętów z małym łbem, na ok 16mm.(chyba 2,9x16)

DOBÓR TAŚMY LEDOWEJ

 

Taśmy ledowe mają różną barwę światła i różne natężenie. Barwy światła wyróżnia się ciepłą, neutralna i zimną. Najlepiej sprawdzają się ledy w kolorze ciepłym i neutralnym. Tworzą przyjemną atmosferę a oko mniej się męczy. Jeśli chodzi o natężenie światła polecam wybierać od 4,8W/1m do 8W/1m. Słabsze światło może służyć dekoracyjnie, a mocniejsze używa się np. w podwieszanych sufitach. W kuchni należy wybrać nie za słabe, by dostatecznie oświetlić blat roboczy i nie za mocne, by nie przemęczać wzroku.

 

DOBÓR TRANSFORMATORA/ZASILACZA

 

Transformator dobieramy zgodnie z długością użytej taśmy led. Na początek mierzymy ile metrów potrzebujemy - w moim przypadku było to 4,3 m. Na opakowaniu sprawdzamy jaka moc przypada na 1m taśmy - w moim przypadku P=4,8W/m. Teraz obliczamy iloczyn mocy i długość potrzebnej taśmy: 4,8W/m*4,3m=20,64W. Zasilacz zawsze lepiej dobrać o większej mocy, nigdy o mniejszej, dlatego ja wybrałam 30W.

 

 

Oświetlenie led w kuchni - Zrobisz Sam(a)!

W tym wpisie przedstawie wam jak można samodzielnie zrobić ledy w kuchni. Tak każdy może zrobić to sam, bez potrzeby używania super zaawansowanych sprzętów. Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wnętrza. To właśnie światło nadaje im klimat i charakter, wyznacza strefy, podczas aranżacji uwydatnia faktury materiałów. Ważne jest dobre rozplanowania elektryki. Podczas projektowania wnętrz, właśnie elektryka jest jednym z pierwszych etapów projektowych. Ale nie o całej elektryce będzie w tym wpisie, a o oświetleniu blatów roboczych w kuchni taśmami led. Oczywiście te taśmy można użyć do oświetlenia szafy, czy jako podświetlenie schodów, sufitów... Zastosowań jest mnóstwo jak raz zrobicie swoje oświetlenie ledowe każde kolejny przyjdzie z łatwością i niesamowitą satysfakcją, będziecie się mogli pochwalić, że sami zajmujecie się elektryką a wasza przestrzeń będzie całkiem nowa i olśniewająca :D taki mini substytut dla upragnionego remontu...

08 lutego 2019
30 listopada 2021
Aby stworzyć niepowtarzalne wnętrze, niezbędna jest przemyślana aranżacja. Stworzenie spójnej przestrzeni wymaga wiedzy, doświadczenia i  dobrego smaku. Próbując zaprojektować przestrzeń o własnych siłach, można stracić sporo czasu, energii i pieniędzy,
29 października 2021
Projektant czy architekt wnętrz to osoba wyspecjalizowana w aranżacji przestrzeni. W trakcie projektowania pomieszczeń niezbędna jest współpraca pomiędzy inwestorem a projektantem. W tym procesie istotne jest, by inwestor przedstawił jasno,
N studio